Jdi na obsah Jdi na menu
 


Psi

Jaké plemeno,jaká povaha,jak cvičit,chovat,jak relaxovat  a jak stárnout s canisterapeutickým psem.p1000632.jpg 

p1000459.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

JAKÉ PLEMENO ?

Jsou dva druhy canisterapeutů

1. Majitel má psa a zjistí u něj předpoklady pro CT. Se psem cvičí, udělá zkoušky CT a praktikuje. Takový pes může být jakéhokoliv plemene, protože jsme jeho povahu rozvinuli a přizpůsobili. Jedinci stejného plemene nemusí být vhodní.

2. Majitel hledá psa na CT. V tomto případě si vyhledává vhodného psa na určitou věc a pro tu ho také vede. Pes musí mít předpoklady pro daný cíl.

 

VHODNÉ PLEMENO / PES?  Jsou plemena, která jsou přímo pro tuto práci určena, ale není to pravidlo a vždy záleží na individuální povaze jedince. Záleží co přesně chci. Chci polohovat, do postele, děti, seniory, autisty... .Ve většině knih se dočtete že není vhodné obří plemeno, slintající plemeno, chundelaté plemeno.V našem sdružení máme 10letou praxi s mastifem, buldokem, ohařem, labradorem, zlatým retrívrem, kříženci (malými i obřími), kolií, kavalírem, stafordšírským bulteriérem, border teriérem i russel teriérem.Všechna tato plemena měla velký úspěch u klientů. Klienta pro psa vybíráme tak, aby byl hlavně pejsek spokojený. Největší úspěch měl a má mastif Endy, který je perfektně vycvičený a klienti ho milují, právě proto, že slintá! Dokonce klienti se strachem ze psů tohoto canisterapeuta brali a říkali - to není pes, ale Endy. No a panička má po ruce ručník pro psa i klienta. Hyperaktivní ohařka předvádí svá salta mobilním (pohyblivým klientům) a pak leží pod peřinou v postýlce u nemobilních a ani se nehne. Nezáleží na plemeni, ale na povaze a včasnému výcviku pro CT. Pro nemobilní děti do postelí je vhodný malý pes, střední a větší pro polohování dospělých (nemají pak strach, že psa rozmáčknou). U akčních dětí, autistů i agresivních je vhodný velký, až obří pes, nebo střední robustní - méně citlivý. K bojácným klientům malý pejsek, ale mé zkušenosti jsou takové, že i obří plemeno je vhodné, pokud je klidné.Chlupaté plemeno je plyšák na pomazlení. Můžeme pejska i sestřihnout, dát tričko... Pes musí být hlavně čistý, vykoupaný!

 

NEVHODNÉ PLEMENO / PES?  Všude jsou výjimky a na to musím brát zřetel. Nelze jasně říci, že toto plemeno je vhodné a toto nevhodné. Pes nesmí být agresivní vůči lidem, psům, vystresovaný, samotářský ani moc klidný. Ležící spáč se obtížněji motivuje a klient má pocit, že pokud pes leží a nemazlí se aktivně sám, nemá o něj zájem a tím ztrácí zájem i klient. Nepříliš vhodný je také pes který hlídá, pes který nezvládne cizí prostředí a hlavně pes který nemá rád CT práci.


VÝCVIK A VÝCHOVA CANISTERAPEUTA Je důležitá včasná socializace, výcvik a navykání psů na praxi. Úplně nejlepší je při této práci napodobovací metoda.Vždy, když jdu ke klientovi, beru s sebou štěně, které jen tak pokukuje, obchází místnosti, očuchává terén.... Zhruba po třech návštěvách, kdy se samozřejmě rozdávají dobrůtky, se samo od sebe zapojuje, napodobuje starší a chce také odměnu. Důležitý je pravidelný výcvik s partou CT , kteří budou se psem pracovat. Tato parta (tým) je tvořena psi a fenami různých plemen a různého stáří, kočkami, případně morčetem, králíkem.... Aby na sebe byli zvyklí a budoucí CT pes poslouchal na slovo mezi různými zvířaty. Důležitá – troufám si říci, že nejdůležitější - je souhra psa a psovoda. Pokud si nerozumí, není canisterapie zábava, ale stres. 

 

RELAXOVÁNÍ Relaxování je pro dlouhodobě pracující psi to nejdůležitější. Bez relaxu by nebyla kvalitní práce i několik let nebyla možná. Existují různé druhy relaxování. Někteří pesani aktivně odpočívají při běhání, aportování, skákání nebo lovení. Nikdy při této činnosti neklademe velké nároky - je to relax. Jiní pesani (hlavně starší) mají raději neaktivní relax - spaní, hlazení, či odpočinek - zalézt do klidu. U našich starších CT rádi relaxujeme masáží.

 

STÁRNUTÍ Stárnutí je velmi krušná doba, neboť pejsek už nezvládá tolik aktivit. CT mu omezíme a více relaxujeme. Může nastat i období takzvaného důchodu. Pejsek, který je v dobré kondici má v tomto věku skvělou praxi, dalo by se říci, že CT dělá sám a ho já jen doprovázím. Tyto zkušené psi používám ve školkách na předvádění - pes se předvede, dostane odměnu a odpočívá. Důležitá je v tomto období strava, vitamíny a láska. O naše starší CT se staráme masáží, elektroakupunkturou...

 

 
 


Poslední fotografie
Archiv

Kalendář
<< srpen >>
<< 2020 >>
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31